Pomniki i miejsca pamięci


W KSIĄŻCE HISTORIA MIEJSCOWOŚCI PAARY, OPOWIEDZIANA PRZEZ NAOCZNYCH ŚWIADKÓW WYDARZEŃ Z LAT II WOJNY ŚWIATOWEJ ...


PAARY




ANNA JABŁOŃSKA Z DZIADKIEM TADEUSZEM, ODWIEDZAJĄ W DNIU WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH MOGIŁY POLEGŁYCH PARTYZANTÓW. NA TRASIE BOHATERÓW " PRZYTUL MNIE" ZNAJDUJE SIĘ: BŁUDEK K. SUŚCA, POMNIK W LESIE POMIĘDZY DŁUGIM KĄTEM I HAMERNIĄ, MOGIŁA NAD SOPOTEM W REZERWACIE " CZARTOWE POLE" ORAZ CMENTARZ WOJENNY W OSUCHACH... 


W "Dzikim rozmarynie" zabieram czytelników do Puszczy Solskiej, nad Jelonek i Tanew, na Kościołek/Zamczysko, do Suśca, Rudy Różanieckiej i w parę innych miejsc... to dopiero początek wędrówki po Roztoczu... 




BOHATEROWIE WRZOSOWISK CZĘSTO ZAGLĄDAJĄ NA "CZARTOWE POLE" I CMENTARZYK NAD SOPOTEM, NA KTÓRYM SPOCZYWALI NIEGDYŚ : MISZKA TATAR I HIERONIM MIĄC "KORSARZ"...


"CZARTOWE POLE"  NAD SOPOTEM

Trasa: OSUCHY - DŁUGI KĄT

" Zabudowania wioski Nowiny w gm. Susiec. Dochodzimy do drogi utwardzonej kamieniem Hamernia - Nowiny. Po prawej stronie szkoła w Nowinach. Tu znajduje się węzeł szlaków z czarnym łącznikowym Nowiny - Majdan Sopocki - okolice Ciotuszy Starej do szlaku centralnego. Szeroka droga zmienia kierunek na północno -zachodni, przechodzi przez wydmy piaskowe porośnięte borem sosnowym. Dochodzimy do szosy Długi Kąt - Susiec. Wędrujemy tą szosą na północ, na zakręcie po prawej pomnik - kamień.



" TU 4.02.1943 r. PARTYZANCI AK I BCh STOCZYLI WALKĘ Z HITLEROWCAMI. ZGINĘŁO 7 PARTYZANTÓW." WYKONANY PRZEZ ADAMA GROCHOWICZA Z POBLISKICH SIEDLISK Z PIASKOWCA JÓZEFOWSKIEGO I ODŁAMKÓW SZYN TORU KOLEJOWEGO ZNISZCZONEGO PRZEZ PARTYZANTÓW."
/Edward Słoniewski, Wędrówki po szlakach turystycznych Roztocza, Zamość, 1997, str. 191/




Cmentarz wojenny w Błudku
– położony jest ok. 100m na południowy zachód od drogi Oseredek – Hamernia. Od października 1944r. do marca 1945r. więzieni byli na tym terenie żołnierze AK przez NKWD i UB. Obóz był ściśle chroniony. Więźniowie ciężko pracowali w niedalekich kamieniołomach k/Nowin. Obóz został zlikwidowany 26 marca 1945r. przez oddziały AK Rejonu V Susiec i Rejonu V Józefów Inspektoratu Zamość.
Dla zainteresowanych c.d. tutaj : 
http://www.roztocze-agroturystyka.pl/obiekty-zabytkowe/cmentarz-wojenny-w-budku.html

Rozbicie obozu w Błudku

– relacja mjr. Bronisława Malca ps. "Żegota" dziś prezesa ŚZŻA Koła Rejonowego w Suścu, uczestnika likwidacji obozu w Błudku:

Dla zainteresowanych c.d. tutaj : 


„ W lesie, wśród drzew Roztocza, przy trasie Susiec-Józefów znajdują się symboliczne pozostałości obozu, gdzie od października 1944r. do marca 1945r. więzieni byli żołnierze AK przez NKWD i UB…”

Dla zainteresowanych c.d. tutaj : 









 



OSUCHY
„ W lesie w Osuchach, przy głównej drodze z Józefowa do Łukowej, znajduje się cmentarz około 300 partyzantów Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej, poległych w dniach 25-26 czerwca 1944 roku. Była to największa bitwa partyzancka stoczona na terenie Lubelszczyzny podczas II wojny światowej, zwana Bitwą pod Osuchami (także Bitwą nad Tanwią lub Bitwą nad Sopotem). W środkowej części cmentarza znajduje się pomnik ku czci poległych partyzantów…”
http://pl.wikipedia.org/wiki/Osuchy




PANASÓWKA - WZGÓRZE POLAK






Pomnik powstańców z 1863r.
W sierpniu 1863r.  pod pobliską Panasówką  z przeważającymi siłami carskimi stoczyły zwycięską bitwę połączone partie powstańcze (ok. 1100 os.) M.L. Borelowskiego i K. Ćwieka-Cieszkowskiego. Rannych zwożono z miejsca bitwy do zorganizowanego przez mieszkańców Zwierzyńca szpitala polowego a 52 poległych tu pochowano. Najmłodszy z poległych powstańców liczył 19l. W osobnej mogile pochowano Węgra, hr. Edwarda Nyary, który w oddziale Lelewela dowodził jazdą.
















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz